13. února povstáváme proti násilí na ženách

Každý únor se v desítkách zemí po celém světě konají akce, upozorňující na násilí na ženách. Jednou z nich je i kampaň One Billion Rising.

Svým názvem se odvolává na globální statistiky, které uvádějí, že každá třetí žena na světě se během svého života setká s násilím či znásilněním – celkem tedy jedna miliarda žen. Formou tanečního happeningu na píseň Break the Chain vyzývá k „povstání proti násilí na ženách“.

Letos se happening uskuteční opět i v Brně. V pátek 13.2. se bude od 16:00 tančit proti násilí na Moravském náměstí před Místodržitelským palácem. Připojte se i vy! Choreografii můžete nacvičit sami nebo na společných zkouškách v Dětském koutku Fakulty sociálních studií v sobotu 7.2., v pondělí 9.2. a ve čtvrtek 12.2. – vždy od 18 do 19 hodin.

Více informací najdete na www.zenskaprava.cz/obr a na facebookové události.

Česká ženská lobby navíc u příležitosti One Billion Rising zahajuje kampaň za podpis Istanbulské úmluvy (Úmluva Rady Evropy o předcházení a potlačování násilí na ženách a domácího násilí) a k tomuto tématu ten samý pátek 13.2. od 10 do 12 pořádá besedu v Akademickém konferenčním centru SOU v Praze (Husova 4a, Praha 1).

Pokud chcete podpořit iniciativu za přijetí Istanbulské úmluvy, vyfoťte se s nápisem „Povstáváme proti násilí na ženách“ nebo ‪#‎ZaIstanbul a pošlete fotku na info@czlobby.cz, nebo sdílejte přes Facebook s Českou ženskou lobby.

Ať už ale v Brně tančit půjdete, nebo ne, nenechte si večer 13.2. ujít od 18:00 v kině Art (Cihlářská 19, Brno) promítání jedinečného dokumentu Miss Representation, který přináší nový pohled na zobrazování žen v médiích a jeho vliv na zastoupení žen v mocenských a vlivných pozicích v USA. To, jak se na ženy díváme, ovlivňuje to, jak k nim přistupujeme. V rozhovorech s významnými ženami z oblasti médií, politiky, vědy a populární kultury (např. bývalou ministryní zahraničních věcí Condoleezzou Rice nebo herečkou Jane Fonda) tento film poukazuje na každodenní realitu zpochybňování schopností žen.

Film je uváděn v původním znění s českými titulky. Vstup je zdarma a více najdete opět na facebookové události.

***