Beth Ditto a její Gossip

Tak se vyjádřila provokatérka, XXL módní ikona Jeana Paula Gaultiera, ale především nadaná zpěvačka Beth Ditto (vlastním jménem Mary Beth Patterson), která je tělem, duší i hlasem známé indie rockové skupiny Gossip. Arkansaská rodačka kromě hudby čile bojuje za práva žen i homosexuálů – například píseň Standing in the Way of Control, která se objevila na stejnojmenném albu z roku 2006, byla reakcí na  rozhodnutí americké vlády, která odmítla povolit sňatky dvojicím stejného pohlaví. „Nikoho ve Státech nepřekvapilo a ani nešokovalo, co Bush udělal, ale všichni se poté cítili  podvedení a bezmocní. Napsala jsem refrén tak, abych podpořila homosexuály, aby to nevzdávali,“ řekla Beth, která je lesba, v jednom z rozhovorů. Tato mladá zpěvačka je také nadějí pro všechny plnoštíhlé ženy, které se trápí kvůli své postavě. Hrdě se hlásí ke svým plným křivkám a dokonce se nechala  několikrát nafotit nahá na obálky prestižích časopisů.

Letos v květnu vydala skupina Gossip, kterou kromě Beth tvoří ještě její dva přátelé z dětství, kytarista Brace Paine a bubenice Hannah Blilie, svoje páté album s názvem A Joyful Noise. Na rozdíl od předchozích indie až rockových alb je tohle výrazně popové. Sama Ditto přiznala, že se během příprav nového alba nechala inspirovat velkými popovými ikonami, např. Abbou, Madonnou a Whitney Houston. Ačkoliv název CD mluví o radostném hluku, textově se Beth věnuje trápení, rozchodu a snaze vyrovnat se se ztrátou někoho blízkého, jak je tomu v písních Casualties of War (Oběti války), Get Lost (Ztrať se) nebo Move in the Right Direction (Krok správným směrem). Deprese však na vás určitě nepadne – naopak vás písničky roztancují. V Get a Job (Najdi si práci) zdůrazňuje, že život není jeden velký večírek, ale že by ženy měly být finančně soběstačné a  nezávislé.

A Joyful Noise vyvolalo u některých hudebních kritiků rozporuplné reakce, ale uznávaný hudební blog Idolator označil nové album Gossip jako zatím tu nejlepší hudební desku, která letos vyšla. Posuďte sami!

***

foto: Rama / Wikimedia (2011), JLrsousa / Wikimedia (2007)