Hit ze Sundance o krizi mužství poprvé v ČR

Na letošním filmovém festivalu Sundance se mezi dokumentárními premiérami objevila jedna zajímavost: film The Mask You Live In (Maska, s níž žijeme) režisérky Jennifer Siebel Newsom. Dokumentární film se zabývá krizí, kterou dnes procházejí američtí muži, snažící se zapadnout do úzké definice maskulinity.

Chlapci a muži vystupující ve filmu se pokouší odolávat tlaku médií, vrstevníků a často i dospělých, a stavějí se proti obecně rozšířeným postojům, které je nutí popírat své city, ponižovat ženy a k řešení konfliktů používat násilí. Tyto genderové stereotypy jsou provázány s rasovou příslušností, společenskou třídou a životními okolnostmi. Vzniká tím složité bludiště identity, jímž chlapci a mladíci musejí zdárně projít, aby se stali “skutečnými“ muži. Příběhy ze života v dokumentu komentují odborníci a odbornice z oboru neurologie, psychologie, sociologie, sportu, vzdělání i médií, a předkládají empirické důkazy o „americké krizi chlapců“ včetně návrhů, jak ji překonat.

Cílem dokumentu je rozpoutat debatu o maskulinitě. Snad se to podaří na prvních projekcích, které má české publikum možnost navštívit. V Brně pořádá promítání s debatou Nesehnutí v pondělí 5. října od 18 hodin ve Velkém sále kina Art.

Praze projekci organizuje Otevřená společnost v pondělí 12. října od 18 hodin v Centru současného umění DOX. Následnou debatu bude glosovat a možná i trochu uklidňovat slammer Metoděj Konstantin. Projekce v DOXu je zároveň pozvánkou na barcamp SVOBODA & STRACH, který se zde koná v sobotu 17. října, a hned dva diskusní bloky budou věnovány genderovým tématům: Sexistická reklama – na hranici humoru a diskriminace a Mužství: poslední tabu?

Více informací o barcampu včetně online přihlášky najdete zde. Trailer k filmu shlédněte zde.

***