Patnáctiletá aktivistka za vzdělávání dívek terčem atentátu

Řeč je o pákistánské studentce jménem Malala Yousafzai, narozené 12. července 1997, pocházející z města Mingora ležícího v údolí Swat. Je známá především jako aktivistka za vzdělávání a práva žen v oblasti, kde Talibán dívkám zakázal navštěvovat školu. Dívka se proslavila díky svému blogu, který začala psát ve svých 11 letech pod pseudonymem pro BBC. Popisovala svůj život kontrolovaný mocí Talibanu, jeho pokusy převzít nadvládu nad celým údolím a vyjadřovala zde své názory podporující edukaci dívek.

Zanedlouho si dívky všiml americký deník New York Times natočil dokument o jejím životě a poslání. Malala se stala známou tváří, poskytovala rozhovory pro tisk i televizi. Vzápětí převzala pozici předsedkyně ve shromáždění Disctrict Child Assembly Swat podporující názory mladistvých týkající se problematiky lidských práv. Od té doby byla nominována na mezinárodní ocenění, získala pákistánskou cenu za mír Pakistan’s first National Youth Peace Prize, a také mnoho významných osobností podporuje její nominaci na Nobelovu cenu za mír.

Tato dívka byla postřelena cestou ze školy talibánským útočníkem. Ozbrojený muž zaútočil na skupinu dívek pátrající přímo po Malale. Dívka byla po útoku převezena do vojenské nemocnice v Péšávaru, okamžitě podstoupila operaci a nyní je v péči lékařů. Kromě Malaly byly zraněny i její dvě spolužačky. Její práce a poslání je nezastupitelné a především velmi odvážné. V rozvojovém světě oddělují dívky od vzdělání vysoké bariéry, které činí školní docházku nedostupnou. Ženy a dívky celosvětově stále tvoří dvě třetiny negramotných.

„Každá dívka ve Swatu je Malalou. Budeme se vzdělávat samy a zvítězíme. Nás porazit nemohou.“

spolužačka Malaly Yousafzai (ARY Digital)

***

foto: Mainuddinhaque / Wikimedia Commons