Pestrost do dětského světa patří!

Svět je víc než růžová a modrá. NESEHNUTÍ, skupina Rodiče za genderově citlivé vzdělávání a Lesní rodinný klub v Čertově rokli proto 17. března v Brně uspořádaly nestereotypní karneval pro děti a jejich rodiče. Akce s názvem Pestrobarevné odpoledne se děti pokusila inspirovat k tomu, aby si místo stereotypních kostýmů princezen a Spidermanů oblékly co nejbarevnější masku. Na akci tak dorazili dinosaurus, příšerka nebo partička barevných robotů.

Děti mávající duhovými vlajkami si v polovině března v pestře vyzdobeném sále Family pointu na Okružní zatancovaly v rytmu pohádkových hitů. Pod balónky a girlandami spolu řádili dinosaurus z kartonové krabice, roboti z papírových tašek i Červená Karkulka. Děti se ozdobily čelenkou s jednorožcem i kočičí škraboškou. Vítány byly i princezny v růžových šatech, protože růžová je krásná a výrazná barva, která na barevném karnevalu nesmí chybět.

Hlavním bodem programu bylo společné čtení. Příběh o různorodých rodinách z knihy The Family Book přečetla odbornice na genderově citlivé vzdělávání a matka dvou dětí Lucie Jarkovská. Nadšení posluchači a posluchačky s ní pak sdílely své vlastní zkušenosti z rodin.

Nechyběla ani dílnička pro výrobu papírových masek nebo koutek s nestereotypními omalovánkami zobrazujícími například umělkyni Fridu Kahlo nebo Batmana pečujícího o své dítě. Vybarvování si užili nejen nezletilí účastníci a účastnice, ale i jejich dospělý doprovod.

Klidnou zábavu u vybarvování střídalo taneční řádění, dovádění s padákem nebo podlézání snižujícího se provazu, které hrdinsky zvládal i neskladný dinosaurus. Pestrost do dětského světa patří, takže nikoho nevyvedl z míry ani příběh o rodině se dvěma maminkami nebo chlapeček, který si nadšeně užíval tanec v nabíraných princeznovských šatech s perfektní točivou sukní.

***

Pokud vás akce zaujala, přijďte 9. dubna v Brně na diskuzi nad tématem genderového rozdělení dětského světa opět s Lucií Jarkovskou.

Foto: Eva Bartáková