Pod sněhem aneb cesta skrze spletitou síť rodinných vztahů

Román Pod sněhem je čtvrtým dílem české spisovatelky a scénáristky Petry Soukupové. Hlavními hrdinkami románu jsou tři sestry, které vyrážejí během zimního dne v jednom autě na oslavu otcových narozenin.

Už samotný název románu Pod sněhem předznamenává, že román rozhodně nejde pouze po povrchu rodinných vztahů, ale jde i do hloubky. Povrch sněhu jakoby představoval rodinu, která je na první pohled bez problémů („čistě bílá“ jako právě nasněžený sníh), ale my se v románu dostáváme pod tuto čistou sněhovou pokrývku a odhalujeme životní příběhy a problémy jeho hrdinek a hrdinů. Spíše tedy hrdinek, protože Petra Soukupová dává v románu mnohem více prostoru pro myšlenky a životní příběhy ženských postav, zatímco mužské postavy jsou spíše odsunuty na druhou kolej.

Dalo by se říci, že je tento román návykový – jak jednou knihu otevřete, nelze se čtením jen tak přestat. To vše díky tématům, která se dotýkají všech z nás, ale i stylu, kterým je napsán: styl Petry Soukupové je, pokud se to tak dá nazvat, agitační, a hodně mi připomínal Smích medúzy od Hélène Cixous – úderný a zhuštěný. Každá věta jako by byla doprovázena tlukotem bubnů. Ve větách jsou nashromážděny pocity, myšlenky, názory. Její román proto rozhodně není chozením kolem horké kaše. Petra Soukupová každým slovem posouvá děj dál. Její styl psaní je zároveň charakteristický prolínáním, protože dokáže v jedné větě smísit pocity a názory dvou osob.

Samotný příběh se odehrává v bublině mezilidských vztahů. Hlavními postavami jsou členky jedné rodiny. Každá si žije svým vlastním životem, ale jednoho dne musí shodou okolností sdílet prostor – auto a dům rodičů. Dochází mezi nimi k různým střetům, ať už názorovým nebo charakterovým. A ději vůbec neubírá na kvalitě skutečnost, že vše se odehrává během jediného dne. Naopak, má díky tomu jistý spád.

Petra Soukupová nám v románu Pod sněhem předkládá nepřibarvenou životní realitu. V tom vězí jeho největší síla – a i navzdory názvu bych ho doporučila bych nejen na zimní večery se šálkem čaje, ale i na letní dovolenou na prosluněné pláži.

***

Foto: Kateřina Lubinová