Správní chlapi a sexistická reklama na barcampu SVOBODA&STRACH

Neziskovkový barcamp SVOBODA&STRACH, který v sobotu 17. října v Praze pořádá Otevřená společnost, má v hledáčku palčivá témata současnosti. Je mezi nimi i sexistická reklama s tenkou hranicí mezi humorem a diskriminací, a poslední přežívající tabu: definice mužství.

Diskusní blok o sexistické reklamě se zaměří na otázku, proč je v českém veřejném prostoru na rozdíl od jiných zemí EU reklama se sexistickými prvky stále výrazně zastoupena. Z čeho máme strach? Debatu svými příspěvkem otevře ředitel mezinárodního festivalu reklamy PIAF Marek Hlavica, aktivistka kampaně NESEHNUTÍ proti sexismu ve veřejném prostoru Alžběta Možíšová a členka Stínové rady pro reklamu Pavla Jenková.

Barcampová diskuse o mužství chce dále upozornit na to, že debaty o mužství se prostě nevedou. Je to stále ještě feminismus, co má cejch sprostého slova. Proč i striktní vyznavači svobody slova mají strach vystavit naše představy o mužství otevřené debatě?  Téma otevře sociolog, antropolog a doktorand na FSV UK Michal Uhl.

Dalšími tématy barcampu budou politická korektnost, sběr etnických dat, vyváženost veřejnoprávních médií a politická odvaha a zbabělost. Budou zkoumána z hlediska neomezené svobody, kterou máme k dispozici, a strachu tuto svobodu skutečně využít. Centrem debaty zřejmě budou regulační nástroje, jimiž by bylo možné zamezit diskriminaci různých menšin. Typickým příkladem jsou kvóty –  rovnoprávnost žen a mužů je nám sympatická, ale slovo „kvóty“ zatím nechceme v České republice ani slyšet.

Barcamp SVOBODA&STRACH se koná 17. října od 10:30 hodin v Centru současného umění DOX (Poupětova 1, Praha 7). Kromě diskusí a networkingu v příjemné kavárně galerie DOX se můžete těšit i na výstavu Skvělý, nový svět, s níž se barcamp tematicky protíná. Výstava srovnává dystopické vize budoucnosti, jak je popsali Aldous Huxley, George Orwell a Ray Bradbury, s podobou současného světa.

DOX není nafukovací, a proto neváhejte s přihláškou. Stačí vyplnit formulář online, akce je zdarma.

***