V Chorvatsku se mluví o zavedení registrovaného partnerství

Remix: Franco Bras / Wikimedia Commons

Uvažuje se také o rozšíření některých práv k biologickým dětem partnera či partnerky. Klasickou adopci stejnopohlavními páry však zatím v Chorvatsku odmítají.

Registrované partnerství by mělo být uzavíráno na matrikách, obřad se nebude lišit od svatby muže a ženy.

Dnes je svazek gayů a leseb upraven zákonem z roku 2003, ve kterém se pracuje s pojmem neregistrované soužití. Chorvatsko také částečně zakazuje anti-gay diskriminaci. Není to sice právní úprava v rozsahu západních zemí, ale určitě je nejpropracovanější ze všech zemí bývalé Jugoslávie.

Většinový postoj k homosexualitě se v Chorvatsku mezitím posunul od naprostého odmítání ke lhostejnosti. Stále ovšem není stoprocentně jisté, že zákon projde. Striktně jej kromě toho odmítá katolická církev, která má v Chorvatsku obrovské zastoupení a představuje velký národní odkaz. S velkým odporem se setkalo i „pouhé“ zavedení povinné sexuální výchovy do škol.

Příslušný zákon o registrovaném partnerství bude předložen k veřejné diskuzi v září. Do konce roku 2013 ho potom začnou projednávat poslanci. Zavedení registrovaného partnerství má velkou podporu u vládní levicové koalice a je mu nakloněn i prezident Ivo Josipovič.

***