Ženy žádají rovné platy: film a beseda

V Brně se uskuteční promítání svěží retro komedie doplněné besedou o rovném odměňování žen a mužů.  Britský snímek Vyrobeno v Dagenhamu se zakládá na skutečných událostech, kdy se v roce 1968 zaměstnankyně Fordu vzbouřily a požadovaly stejné platy jako muži. Film poutavě zachycuje atmosféru boje za rovnoprávnost v šedesátých letech 20. století.

Promítání předchází krátká beseda na téma nerovného odměňování žen a mužů v současnosti. Bude možné diskutovat s odborníky a odbornicemi z Kanceláře veřejného ochránce práv a Genderového informačního centra NORA.

Promítání proběhne v Moravské zemské knihovně 21. září 2015 od 18h. Vstup je zdarma. FB událost zde.

Akce probíhá v rámci celostátní osvětové kampaně Fair Pay, která si klade za cíl sdělit české společnosti, že si lidé za stejnou práci zaslouží stejnou odměnu. Nejen v ČR totiž existuje tzv. gender pay gap, neboli nerovnost platů mezi ženami a muži.

„V České republice vydělávají ženy o 22 % méně než muži. V Evropské unii je to pak 16 %. Fair Pay chce tuto situaci změnit,“ říká ředitelka GIC NORA a manažerka projektu „Pozor na rozdíly v odměňování žen a mužů“ Kateřina Hodická.

Kampaň podporují také některé mediálně známé osobnosti. „V současnosti natáčíme videoklipy, které se mezi nejširší veřejnost dostanou letos na podzim. Těšit se můžete např. na videoklip se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou nebo hudebníkem Martinem Kyšperským,“ upřesňuje Michaela Mořická, koordinátorka kampaně.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

***