Zpráva z Women Deliver 2019

Konference Women Deliver, jež se odehrává jednou za tři roky, se letos udála v kanadském Vancouveru pod záštitou premiéra Justina Trudeau. Hvězdami programu mimo premiéra byla i etiopská prezidentka Sahle-Work Zewde, reprezentantka Světového ekonomického fóra (WEF) Saadia Zahidi nebo Theo Sowa, CEO Afrického ženského fondu pro rozvoj. Women Deliver shromáždilo na jednom místě více než 8 000 účastnic a účastníků ze 165 zemí světa, ale i nespočet hostek a hostů z neziskového sektoru, expertek a expertů a hlav států.

Kromě hlavní stage se konference rozprostřela i do mnoha „side events“ a byla vysílána živě na Facebooku. Vedlejšími událostmi byly zejména menší panely o zhruba 4 osobách. Dále pak bylo možno navštívit velkou výstavu partnerů konference a neziskových organizací usilujících o zlepšení situace žen a dívek. V prostoru výstavy pak paralelně probíhal filmový festival krátkých filmů zabývajících se ženami a výzvami, jimž na celém světě čelí. Stejně tak paralelně fungovala i „youth zone“, tedy prostor věnovaný mladým lidem s mnoha různými diskuzemi a událostmi, jako například testování aplikací nebo nejrůznější umělecké performance.

Konference byla zahájena performancí původních obyvatel Coast Salish a Squamish, jimž území, na kterém se konferenční centrum nachází, patří. Po performance vstoupili na hlavní stage k zahájení Katja Iversen, CEO Women Deliver, a Justin Trudeau, aby zahájili debatu s několika hlavami států a zástupců vysoce postavených organizací.

Z mého pohledu byly ale mnohem zajímavější vedlejší události, než hlavní stage, proto jsem svůj program směřovala spíše tam, ačkoli bylo těžké vybrat si mezi desítkami paralelně běžících událostí. Některé tyto události mi přišly problematické z důvodu sponzorství firem jako je Johnson&Johnson, Procter and Gamble, Unilever a podobně. Mezi sponzory se ale nacházelo i mnoho neziskových organizací, fondů a nadací, a obsahy debat sponzory směřované nebyly. Nicméně v případě například rámování duševního zdraví produktivitou na pracovišti, či apel na „mluvení jazykem peněz“, jež často na konferenci zaznívalo, zanechalo prostor pro kritické uvažování.

Další mojí výtkou je, že představa o kategorii „ženy a dívky“ byla dle Women Deliver silně heteronormativní. Překvapivě ale v jednom z panelů o menstruačním zdraví zaznívaly hlasy transgender mužů, což jsem velmi ocenila.

Konference byla ukázkou toho, že práce s diverzitou a inkluzivitou je velkou výzvou. Je nutné se ujistit, že diverzita se směrem od grassrootu k prestiži neztrácí, a že jsou slyšet opravdu všechny hlasy. Napříč tomu se na konferenci Women Deliver 2019 silně projevovaly hodnoty jako respekt, komunikace a spolupráce.

***

Foto: FB Women Deliver