Chceš na stáž? Tak vyšpul zadnici

Foto: www.fb.com/martin.kubrycht
Foto z akce: www.fb.com/martin.kubrycht

Plesová sezóna se kvapem blíží a s ní také nejrůznější společenské události, jako vyhlašování nejlepších sportovců (možná i sportovkyň), novinářů (možná i novinářek), i nejzářivějších hvězd showbusinessu.

Spolu s tím se rozjíždí také sezóna Missek a tady budou ženy rozhodně převažovat. Komu by se zdálo, že volba Miss je prostě takovou trochu pokleslou lidovou zábavou, v níž je zbytečné hledat nějaké hodnoty či ideály, nechť váží slova. Na rozdíl od pokleslých zábav typu pivní slavnosti pořádá svou volbu Miss i nejedna univerzita.

Na jedné straně se univerzity snaží získat nejrůznější granty Evropské unie na podporu rovnosti žen a mužů, lákají ženy do vědeckých oborů, kde je jich málo, a snaží se zapojit do různých projektů na slaďování práce a rodiny. Na straně druhé, zřejmě v rámci snahy o vyváženost, nejednou svou aktivitou dokazují, že vědí, že muži i ženy mají ve společnosti svá jasně definovaná místa a měnit zažité pořádky je třeba s velkou rozvahou.

Vysoké školy jsou podepsány pod nejrůznějšími sexistickými reklamními kampaněmi (VUT, ČVUT) a neváhají svým studentkám připomenout, že diplom z jejich školy jistě není špatný, ale mnohem lepší jsou korunky královen krásy.

Soutěže (ženské) krásy na akademické půdě se snaží zdůraznit, že jim jde nejen o tělo, ale i o ducha. Právě se rozjíždějící MISS Academia si zvolila motto „Miss, která má (s)mysl“. Propagační klip však rychle každého uklidní, že tady o žádné klání intelektu nepůjde, a že jde o starý známý příběh – příběh krásných žen a jejich mužských obdivovatelů.

Bez ohledu na to, zda je muž mladý ambiciózní hezounek, nebo postarší břicháč, vždy je tak trochu členem komise rozhodující o tom, která žena je hodna opovržení a která ukápnutí vilné sliny. A žena vždy tak trochu stojí před komisí, nehledě na to, zda stojí v plavkách na molu, v bundě na autobusové zastávce nebo třeba před svým pedagogem v kabinetu při zkoušce.

Ve čtvrtek 20. listopadu volila svou Miss taky Vysoká škola ekonomická. Soutěž má být podle pravidel (zveřejněných na internetu) soutěží krásy těla i ducha studentek VŠE v Praze.

Za přítomnosti děkana Národohospodářské fakulty Ing. Miroslava Ševčíka, CSc., jehož pracoviště převzalo nad soutěží záštitu společně s Unií studentů, a za podpory Hlavního města Prahy a městské části Prahy 3, měly nakonec studentky možnost předvést především své tělo.

I ti otrlejší jedinci byli poněkud zaskočeni při disciplíně, v níž byly soutěžící vyzvány k předvedení svých třesoucích se hýždí při tanci zvaném twerk. Jeden z organizátorů soutěže, Adam Kožela, se ke zděšeným reakcím, které zaplavily Facebook, vyjádřil následovně: “Souhlasím s tím, že vystoupení v dané podobě nebylo vhodné a na akci této úrovně se nehodilo. Tato část programu byla plně v režii mediálního partnera Extra.cz a ačkoli bylo domluvené taneční vystoupení na téma twerku a i děvčata o tom věděla, výsledná podoba byla daleko bulvárnější a více vulgární, než jsme očekávali. Bohužel nám toto předem nebylo známo a v průběhu večera již nebylo v našich silách to jakkoli ovlivnit. Těm z Vás, které to pohoršilo, se omlouváme.“

Kdo s čím zachází, tím taky schází. Možná, že Extra.cz není ideálním mediálním partnerem pro univerzitní klání. Anebo je to tak, že dnes už ani promenáda v plavkách není, co bývala, prostě netáhne a udělat solidní „event“ vyžaduje nová inovativní řešení.

Ale abychom nebyly nespravedlivé, twerkové taneční vystoupení je vážně dřina. Na pohled se zdá, že jen tak zatřesete hýžděmi, ale zkuste si to. Z feministického hlediska moc velký rozdíl mezi twerkem a promenádou v plavkách není. Jen když mladé ženy pochodují spořádaně po molu, aniž by při tom dělaly kopulační pohyby, zdá se to obvykle veřejnosti v pořádku. Z tohoto hlediska je fajn, že MISS VŠE nijak nezakrývala, o co při vystavování ženských těl vlastně jde.

Jenže scéna z party MISS VŠE zveřejněná na FB připomínala spíš než taneční vystoupení mazáckou šikanu v přímém přenosu. Ne všechny dívky vypadaly, že jsou z možnosti předvést se zezadu nadšeny. Soutěžící byly povzbuzovány k co nejlascivnějším pózám, moderátorka je poplácávala po natřásajících se půlkách, finalistky této disciplíny přiměla k výživným prvkům na podlaze.

Pokud máte dojem, že soutěž v třesení pozadím není ideálním kláním pro vysokoškolské studentky (nezapomeňme, že šlo svým způsobem o školní akci, které se zúčastnil i Spectabilis Ševčík), možná vás uklidní, že studentky soutěžily o skutečně hodnotné ceny, které je mohou posunout v jejich kariérách.

Vítězky získaly prestižní pracovní stáže. Soutěží jsme se tedy všichni měli možnost poučit o světě a životě – na zajímavé stáže u renomovaných zaměstnavatelů dosáhnou ty studentky, které jsou jednak krásné, ale také jim není proti mysli na povel nastavit pozadí a dle povelů jím zatřepat.

Pokud mezi takové ženy nepatříte, je možné, že jste muž, a pak není čeho litovat. Pokud ale nejste muž a jste JEN žena, která nemá na castingu Miss šanci, a stejně byste rády dobrou pracovní stáž a solidní pracovní místo, nezbývá vám nic jiného než zapojit se do skutečné soutěže o královnu intelektu.

***