Feminismus roku 2013 pozitivně!

Kultura znásilnění? Díky, ne. A ne znamená ne! Grafika: Joreth / Wikimedia Commons

Pestrou škálu reakcí vyvolal například celosvětový hudební hit Robina Thicke Blurred Lines, který naprosto bez skrupulí oslavuje znásilnění, využívá repliky vyřčené při znásilnění, a to vše doplňuje promenádujícími se polonahými „tanečnicemi“ vrhajícími lascivní pohledy do kamery. Navzdory velkému množství oprávněné kritiky se píseň držela na předních příčkách žebříčků a nebyla např. z youtube stažena.

Jako odpověď na toto dílko ovšem vznikla celá řada článků a videí, které si absurditu celé věci vzaly na paškál a s bravurní ironií poukázaly na zabedněnost a sexismus daného klipu. Za jednu z nejlepších odpovědí považuji Feminist Remake Blurred Lines.

A když už je řeč o znásilnění, je záhodno zmínit také indické video s názvem It’s your fault, které se prostřednictvím nepopiratelného ostrovtipu, sarkasmu a inteligence opět opírá do takzvané „kultury znásilnění“ (která znásilnění normalizuje, omlouvá a toleruje). Se sarkastickou lehkostí sobě vlastní nám krátký snímek dává na srozuměnou, že ač už oblékáme minisukni, kostýmek, burku nebo pytel přes hlavu, vždycky si o znásilnění zkrátka říkáme a samozřejmě si ho zasluhujeme – a to díky jedinému precedentu, jímž je fakt, že jsme ženy.

Nepřekvapí nás jistě zahrnutí často skloňované tematiky životního stylu, preferovaného vzhledu a oněch dobrých a normativních ustanovení o tom, jak by měl správný člověk (ano, mám na mysli rovněž a především ženu) vypadat, současným trendem zdá se být již dlouholetý model „vychrtlé jednohubky“, kterého, jak víme, lze normální životosprávou a zdravou dávkou pohybu dosáhnout jen těžko.

Jennifer Lawrence jde příkladem. Foto: b.m.a.n. / Wikimedia Commons

Z područí a diktátu „vychrtlé krásy“ se ale rozhodla vymanit herečka Jennifer Lawrence, která si nenechala líbit výhružky jednoho ze svých nadřízených, jenž považoval za vhodné herečce pohrozit vyhazovem, pokud nezredukuje svou váhu. Jennifer jeho slov nedbala, okamžitě událost prezentovala médiím a všem dívkám a ženám vzkázala, že si na své jídlo a na svá kila sahat nenechá.

Záhy po vydání prohlášení společnosti Abercrombie and Fitch o konci výroby oblečení větší velikosti reagovala na tuto absurditu televizní bavička Ellen DeGeneres, která ve svém pořadu Ellen zesměšnila celou filosofii čísel oblečení, jako je například nula. Jak správně podotkla, nula je totiž nic, a to by znamenalo, že naším cílem je být neviditelnými. Svou vtipnou reakci zakončila poselstvím o tom, že každý by měl milovat své tělo takové, jaké je, a nedbat přísného diktátu modelingového průmyslu.

Rovněž v rámci televizní a filmové tvorby se objevily počiny, které si zaslouží zmínku. Není tomu tak dávno, co jsem psala o seriálovém fenoménu Orange is the New Black. Tento seriál naprosto originálně představil velice komplexní a různorodou škálu ženských představitelek. Největší výpovědní hodnotu má jistě obsazení herečky Laverne Cox, která se stala první barevnou transsexuální ženou obsazenou v hlavní roli mainstreamové televize.

V celé plejádě ošlehaných a žádoucích mužských hrdinů si tento rok rázně řekly o místo Sandra Bullock se svou rolí (oceněnou oscarovou nominací) ve filmu Gravity a Jennifer Lawrence jako symbol revolučních nálad Katnis Everdeen ve snímku Hunger Games: Catching Fire.

Tina a Amy. Nejfeminističtější duo Hollywoodu. Foto: David Shankbone / Wikimedia Commons

V neposlední řadě je třeba zmínit nejfeminističtější a nejvtipnější duo Hollywoodu Tinu Fey a Amy Poehler, které v minulém roce naprosto odzbrojily diváckou i hereckou obec svým uváděním amerických Zlatých glóbů, což letos již stihly zopakovat.

Inu a na závěr bych neměla zapomenout na naši budoucnost – děti. Společnost GoldieBlox se rozhodla vzepřít tradičnímu genderovému rozdělení hraček, které nabízí jen velmi malou variabilitu výběru – ve stylu „pokud jste dívka, buďte princezna, pokud jste chlapec, buďte cokoliv (jenom ne princezna)“. V GoldieBlox proto přišli se sadou hraček, které prostřednictvím velice kreativní reklamy nabízejí dívkám možnosti, aby se staly inženýrkami, techničkami, anebo prostě čímkoli jiným než hloupými (médii tak prezentovanými) princeznami. Tento inspirující počin je skutečným krokem vpřed.

Nechť je tento rok ještě více feminismem prostoupený a emancipačně naladěný!

***