Výzva pro bezpečnostní studia: konference Gender a bezpečnost je stále potřeba

Dnes jsou tomu přesně tři roky, co brněnská Katedra politologie FSS MU zveřejnila na svých webových stránkách aprílový vtípek o pořádání smyšlené konference s názvem Gender a bezpečnost. Jejím cílem měla být reflexe stále aktuálnějšího tématu represe sexuálních menšin v zemích jako jsou např. Rusko, Uganda, Súdán, Spojené arabské emiráty, Nigérie a další. Smyslem žertíku byla podle jednoho z vyučujících katedry „nepravděpodobnost konání podobné konference pod záštitou jejich katedry.“

Pokus o vtip probudil živou diskuzi, během níž se ozývaly hlasy, aby se podobná konference přece jen uskutečnila, jelikož bezpečnost žen, dívek a sexuálních menšin (nejen) v rozvojových zemích není marginálním tématem, nad kterým bychom se měli smát. V souvislosti s tématem migrace, ale také na mnoha dalších příkladech, můžeme i dnes ukázat, že uspořádat vážnou konferenci zabývající se bezpečností žen a sexuálních menšin po celém světě, je pravděpodobně ještě aktuálnější než před třemi roky.

Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlictví OSN tvoří více než polovinu lidí utíkajících před válkou ženy a dívky. Ženy však nejsou v bezpečí ani ve svých domovských zemích. Podle statistik OSN má třetina žen ve světě zkušenosti s psychickým nebo sexuálním násilím, nejčastějšími pachateli jsou přitom životní partneři. Dvě stě milionů žen ve třiceti zemích světa muselo podstoupit nucenou obřízku. Ženy a dívky jsou podle výzkumů zranitelnější i vůči dopadům klimatických změn. V kontextu tzv. klimatického uprchlictví (nuceného opuštění domova kvůli špatnému životnímu prostředí nebo ekologické katastrofě) eviduje OSN osmdesátiprocentní zastoupení žen a dívek.

Z perspektivy LGBTQ lidí je nejhorším místem pro život Jamajka, která je známá častými vraždami příslušníků a příslušnic sexuálních menšin, a kde za mužskou homosexualitu hrozí až deset let vězení. Před čtyřmi lety zde například mafie ubodala k smrti sedmnáctiletého Dwayna Jonese. Před třemi lety pak sociálními sítěmi prolétlo otřesné video, na kterém je ve stejném městě kamenován dvacetiletý chlapec kvůli své sexuální orientaci, a před nedávnem byli zavražděni dva další LGBTQ aktivisté.

V Rusku se od roku 2013, kdy byl zaveden zákon zakazující šíření tzv. homosexuální propagandy, podle studií mnohonásobně zvýšil počet útoků na sexuální menšiny. Ve wahábistické Saúdské Arábii je homosexualita zcela postavena mimo zákon a příslušníci a příslušnice sexuálních menšin jsou stíháni a veřejně trestáni. Podle Washington Blade v loňském roce přibyl v Saúdské Arábii počet poprav sexuálních minorit podle jednoho ze saúdských žalobců kvůli tomu, že internet a sociální sítě nenávratně přetváří sexuální identitu lidí. Nejinak je tomu například v Gambii nebo Nigérii, kde je homosexualita rovněž postavená mimo zákon. V Iránu hrozí ženám za projevy homosexuality padesát ran bičem, v případě recidivy smrt.

Násilí na LGBTQ lidech však není záležitostí pouze třetího světa nebo východních zemí. Není to tak dávno, co v americkém Orlandu Omar Mateen postřílel téměř padesát návštěvníků tamního gay klubu. V americkém Brooklynu loni v květnu zavraždil útočník pětatřicetiletou Alwasi Tyson, která se scházela s útočníkovou ženou. Násilí na LGBTQ lidech ale nemusí být nutně explicitní, mnohdy bývá praktikováno symbolicky. V České republice před třemi lety spáchal sebevraždu synovec známé moderátorky Ester Janečkové, který se oběsil kvůli homofobním předsudkům, s nimiž se běžně setkával.

Z výše uvedených příkladů je jasné, že konference s názvem Gender a bezpečnost by měla své opodstatnění. Tlak na sexuální menšiny po celém světě je stále silný, a v mnoha zemích čelí každodenní represi. Diskuze, kterou vyvolal laciný vtípek brněnské politologie na apríla před třemi lety, by tedy neměla zapadnout ani dnes. Konference Gender a bezpečnost je stále aktuální, neměla by zůstat pouze vtipem.

Vyzýváme proto obor bezpečnostní a strategická studia na FSS, aby ve spolupráci s katedrou sociologie a oborem genderová studia konferenci skutečně uspořádal.

***

Ilustrační obrázek: אנדר-ויק / Wikimedia Commons