Alice v říši divů už diety neřeší

Román Alice v říši divů (a taky před zrcadlem) je prvním dílem americké publicistky a spisovatelky Sarai Walker. Originální název románu zní Dietland a právě dieta je tématem, které je v knize klíčové.

Hlavní hrdinkou příběhu je Alice Kettle, která pracuje jako redaktorka časopisu pro teenagerky, a nikdo jí neřekne jinak než Bluma. Bluma nenávidí svoje tělo a jako jediné východisko z této „tíživé situace“ vidí operaci, po které bude štíhlá a žádoucí žena. Myslí neustále na to, jak se jí bude žít, až bude štíhlou Alicí, a je touto představou tak posedlá, že zapomíná žít život Blumy.

Autorka v románu poukazuje na všudypřítomný kult krásy a štíhlosti a snaží se poukázat na bezdůvodnou stigmatizaci plnoštíhlých žen. Román je cílen na ženy, jejichž postavy neodpovídají kultu štíhlosti, a snaží se jim ukázat, že i s „kulturně neschváleným“ tělem se dá žít plnohodnotný život. Mezi další autorčiny cíle patří odrazení těchto žen od užívání tablet, po kterých se „zaručeně“ hubne.

Román zajímavým způsobem narušuje představu toho, jak by měl jakýkoliv žánr pro ženy skončit – nalezením lásky. Bluma skončí jako šťastná žena, ale partnerský vztah ke své proměně a ke svému štěstí nepotřebuje. Muži jsou v této knize v drtivé většině případů negativními postavami a hrají vedlejší role. Hlavní role hrají ženy – to ony jsou hybatelkami příběhu.

Kniha rovněž podrývá genderové stereotypy – ženy v ní pasivně nečekají na „prince na bílém koni“ a domácnost a děti pro ně nejsou zásadními tématy. Další věcí je, že důležitou roli v příběhu hraje feministická organizace Dům Kalliopé – místo, které ženám, jež jeho majitelku zaujaly buď svojí prací nebo svým potenciálem, poskytovalo bydlení a kancelářský prostor. Ženy mohly do domu přicházet a odcházet jak chtěly, majitelka této organizace pro ně představovala jakousi kotvu.

Poselství románu v podstatě vystihuje věta uvedená na přebalu: jedná se o „román, který staví na hlavu kult věčné krásy, věčného mládí a povinné štíhlosti.“ Autorka v něm ukazuje, že na vzhledu a na ručičce na váze zase tolik nezáleží, a že člověk, jehož vzhled nekoresponduje s kultem štíhlosti a krásy, může být šťastný. Rozhodně doporučuji k přečtení.

***