Dealeři domácího násilí

Dealeři fyzické lásky jsou prý silný zážitek, ozývá se na Facebooku. Foto: Facebook Divadla Feste

To by mohlo být téma plné úskalí: banálním mlácením na jevišti počínaje a morální agitkou za hodnější muže konče. Nic z toho se v Kabinetu Múz nestalo. Scénář je totiž tak trefný, že si divák či divačka místy říká, že tady musí jít buď o vlastní velmi dobře reflektovanou zkušenost nebo alespoň o intenzivní studium tématu postavené na rozhovorech s oběťmi domácího násilí. A režisérský přístup ještě umocňuje výstižnou náznakovost tam, kde by doslovné zobrazení bylo příliš okaté a popisné. Dvě hrdinky (možná matka a dcera, možná tatáž bytost, jež potkala po letech sama sebe, možná jen dvojí já zneužívané ženy, která je rozpolcená mezi neschopností odejít a touhou to udělat) totiž hrají muži. A muže, jen vzdáleně přítomného, zase jediná žena v představení. Teprve s koncem se role vymění a začne se odvíjet nový příběh “co by kdyby” – co by se stalo, kdyby byla násilníkem žena a obětí muž?

Dealeři fyzické lásky mají dvě finále. Tím prvním je scéna se svatebními šaty ukrytými ve skříni, která popisuje počátek spirály domácího násilí. Tím druhým závěr, ve kterém jde doslova o záchranu oběti, o čekání na smilování, na to, že si někdo všimne, že někdo ze sousedů, příbuzných, známých či diváků zasáhne. Postavy se tak často přelívají a mění, že není možné pracovat s jejich klasickým divadelním prokreslováním, tady to však ani není nutné. Jde víc o téma než o příběh.

V Dealerech fyzické lásky je koncentrované to největší zoufalství a hrůza z toho, když se vám bezpečí domova mění v místo permanentního stresu, v bojiště, v arénu, v níž jde o život nebo „jen“ o zdraví, ať už fyzické nebo duševní. Není tu ani slovo navíc, přitom je řečeno všechno.

***

Další představení Dealerů fyzické lásky se bude hrát v Kabinetu Múz 12.2.2013 od 19:30.

Podívejte se na fotky z představení na Facebooku Divadla Feste!