Faking It: Homo-normální realita?

Mezi seriálovými (před)letními novinkami roku 2014 se objevila i americká série Faking it.

Tato teenagerovská komedie z pera tvůrčího týmu televize MTV může být sice letní oddechovkou, ale rozhodně není dalším z plejády nabubřelých „teenage seriálů“, které se na nás ze všech stran sypou. Na českých stanicích seriál sice prozatím nenajdeme, což ale neznamená, že by měl unikat naší pozornosti.

Navzdory základním kamenům stavějícím poněkud prvoplánově na klasickém schématu touhy po uznání (či vysokém statusu) v rámci středoškolské hierarchie a nalezení toho „pravého“ muže se totiž tento seriál svým druhům skutečně vymyká. Cesta na vrchol sociálního žebříčku tentokrát totiž nevede přes účast v týmu roztleskávaček či lascivní rozvernosti hlavních představitelek, nýbrž skrze proklamaci jinakosti.

Již od prvních minut seriálu, kdy se jedna z hlavních hrdinek Karma (Katie Stevens) snaží vykřesat ze své obyčejnosti předstíráním slepectví, tedy jisté kulturně-sociální alternativy, musí být divačkám a divákům zřejmý zásadní hodnotový posun celého seriálu.

A skutečně, onen vysněný mladík, Liam (Gregg Sulkin), zde není tupohlavým machem, ale nejlepším kamarádem nejexpresivnějšího gaye školy – Shanea (Michael J. Willet). Shane je pak skutečným motorem děje. Svým neochvějným glosátorstvím středostavovské, bělošské a heteronormativní dominantní kultury a společnosti si bere na paškál západní „normalitu“, jak ji známe. Heteronormativita zde naprosto pozbývá smyslu, vede zde „homonormativita“, rovná práva a jakákoli alternativa vůči mainstreamu.

Karma a Amy: fejkují to? Foto: MandinhaCristina / Wikimedia Commons

Tato snově vyhlížející všudypřítomná tolerance je bezskrupulózní pozitivní diskriminací, což vnukne spásnou myšlenku i uznání- a obdivuchtivé Karmě. S pomocí své nejlepší kamarádky, spíše v pozadí stojící Amy (Rita Volk), se vydává dobýt školu – a jak jinak se stát královnou školy, než předstírat lesbickou orientaci?

Ne, neděsme se. Faking it neodbočilo ze stezky za pozitivními pop-kulturními vzory rovnou dolů ze srázu ignorance, který je jistě zdobený ostentativními projevy předstírané lesbické náklonnosti, tak stereotypně běžné pro získání pozornosti. Neodolatelný Liam si sice Karmy začíná všímat až jako oddané lesbické hlasatelce práv a věrné přítelkyně Amy, ale opět se jedná o pouhou první vrstvu bohatého narativu. Když nahlédneme pod povrch, uvidíme pomalu se klubajícího motýla Amy, která si najednou až příliš rychle a jasně uvědomuje svoji lásku ke Karmě, a tedy svou možnou pravou identitu.

Mnohovýznamový děj této komedie stojí za naší pozornost, přestože někdy běží pozvolna a plytce. Staví totiž na hlavu stereotypní a neplastické vnímání lidské identity, která je ve skutečnosti složitá jako cibule, ze které lze zdánlivě donekonečna odlupovat. Můžeme si jen přát, aby svět byl tak vřelý a otevřený jinakosti jako jsou Karmini rodiče, kteří dceři místo nadávek div nevystrojili pochod hrdosti.

***