Fatálně feministická Bratislava

Na Mezinárodní den ženského orgasmu se část naší redakce vydala na výstavu Fem(inist) Fatale. Výstavy, které se již svým názvem profilují feministicky, rozhodně nepatří k něčemu, co se v našem okolí objevuje často, a tak jsme neváhaly za ní vyrazit do Bratislavy.

Výstavu jsme našly v Domu umenia/Kunsthalle Bratislava v centru města a rozsahem nebyla nijak velká – nacházela se v podstatě v jedné místnosti. O to více nám ale nabídla obsahově. Co umělkyně či umělec, to jiný způsob kritického a často i vtipného vyjádření a uměleckého uchopení tématu.

Kurátorka výstavy Lenka Kukurová ji koncipovala jako ukázku slovenských autorek a autorů, jejichž díla kriticky reflektují nejen postavení žen na Slovensku, ale i nedávné dění týkající se celostátního referenda o stejnopohlavních manželstvích, adopci dětí a sexuální výchově na školách a role církve v těchto problematikách.

Kouzelný je už sám název výstavy, který dle kurátorky „ironicky odkazuje k predstave femme fatale ako jedného z mnohých symbolických rodových klišé. Osudovou sa tu však už nestáva zvodná žena, existujúca primárne pre mužský pohľad, osudový je feminizmus ako politický a životný postoj. Tento „osudový pohľad“ na svet dokáže meniť vnímanie bežnej reality tak, že sa už nikdy nebude zdať mocensky neutrálna.“ (z tiskové zprávy k zahájení výstavy)

Teď bych se mohla rozepsat o jednotlivých vystavených dílech a jejich autorech a autorkách, ale jednak nejsem kunsthistorička a druhak vás nechci připravit o to nejlepší tím, že vám již dopředu řeknu, co na výstavě uvidíte a co si o tom máte myslet. Každopádně ale počítejte s objekty a instalacemi, audiovizuálními díly, malbami, kresbami, a tím, že po vás některá díla budou chtít, abyste se aktivně zapojili. Takže prohlídka vystaveného rozhodně není nuda.

A tak neváhejte, Bratislava není daleko a tato výstava rozhodně stojí za to! Šanci máte do 6. září. Kdo ví, kdy se podobná příležitost vidět otevřeně feministická díla v umělecké galerii zase objeví. A navíc, vstup je zadarmo a jak podotkla jedna z našich redaktorek, „je to větší feministický mokrý sen než Mad Max!“

***