Fiona Apple: „Jsem součástí všeho“

Fiona Apple v roce 2006. Foto: Sara Covich / Creative Commons

Fiona Apple je pro někoho těžko pochopitelnou umělkyní, která vytváří hudbu podle svého a je jí jedno, jestli se někomu zalíbí. Mnohé šokuje její otevřenost a pravdomluvnost, ale i pohrdání konzumní společností. Své fanoušky dojala loni v listopadu několikastránkovým dopisem, kterým se omlouvala za zrušení koncertu. Důvodem ke zrušení bylo, jak na svém facebookovém profilu 20.11. zpěvačka uvedla, onemocnění její 14-leté fenky pitbula. „Pokud bych odjela koncertovat, bojím se, že moje fenka umře a já nebudu mít tu čest být s ní a zpívat jí během jejích posledních chvil…Nebudu žena, která dává přednost kariéře před láskou a přátelstvím, ale jsem ta, která zůstává doma a peče [rybu] pro nejdražšího a nejstaršího přítele.“

Osobní život mladé Newyorčanky nebyl vždy idylický; v dospívání si zažila znásilnění a poruchy příjmu potravy, avšak možná právě tyhle negativní zážitky z Fiony Apple (vlastním jménem Fiona Apple McAfee Maggart) udělaly jednu z nejzajímavějších a nekonvenčních zpěvaček 21. století.

Fiona se hudbou živí od sedmnácti let. V roce 1996 vydala svoje první a velmi úspěšné CD Tidal s hity Criminal nebo Shadowboxer a odměnou za tvrdou práci jí byla prestižní cena MTV v kategorii nejlepší začínající zpěvačka. Na předchozí úspěch navázala albem When the Pawn… (1999) následovaným Extraordinary Machine (2005). Letos v červnu se po dlouhých sedmi letech milovníci a milovnice Fionina sametového hlasu konečně dočkali jejího nejnovějšího alba s názvem The Idler Wheel Is Wiser Than the Driver of the Screw and Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do.

Po hudební stránce lze nové album označit jako minimalistické, protože si Fiona vystačí pouze s pianem a bicími a díky tomu  plně vynikne její jedinečný talent, síla hlasu, ale i obsah písní. The Idler Wheel je však poměrně náročné na poslech, proto písničky z něj uslyšíte spíše někde v klubu než z komerčního rádia. Téměř poetické texty plné emocí, nihilismu a zklamání jsou intimní zpovědí mladé americké písničkářky balancující na hranici popu, rocku a alternativy. To, že je album velmi osobní, dokazuje i skladba Jonathan, která je o Fionině vztahu s bývalým přítelem, spisovatelem Jonathanem Amesem.

Za poslech  určitě stojí první singl Every Single Night, ve kterém se zpěvačka cítí být propojena s celým světem, jak sdělila magazínu The Interview. Rovněž doporučujeme písně Daredevil či Regret, která je nejen o lítosti, ale i vzteku na někoho, kdo nám ublížil, a dále Valentine o nenaplněné a sobecké lásce či Werewolf, která je, jak sama Apple uvedla, o důležitosti přátelství.

***