Milosrdné radikálky: Vatikán versus věřící feministky

Když si každý rok v programu festivalu Jeden svět vybírám filmy, které bych si rozhodně nechtěla nechat ujít, vždy mám jeden jediný cíl – aby měl alespoň trochu feministický nádech. Dokumentární film Milosrdné radikálky proto letos v mém výběru zaujal první místo.

Film je z hlediska feministických témat tak trochu z jiného soudku, protože o spojení náboženství a feminismu se často nemluví a není tolik v povědomí veřejnosti. Film sleduje tři jeptišky, které bojují za rovnost a práva žen. Nechtějí se smířit s hierarchií v církvi, která se vysvětluje tím, že trvá po staletí, a snaží se tuto nepravdu vyvrátit. Podnikají proto například cestu do Říma, kde nacházejí mnoho uměleckých artefaktů (hlavně fresky na stěnách římských katakomb), které dokazují existenci žen-kněžek v dávných dobách. Jejich aktivity jsou však důkazem toho, že pokud se ženy rozhodnou přestat následovat nastolený genderový řád a androcentrismus, okamžitě se dostávají do středu zájmu jako narušitelky systému (v případě našich jeptišek je to napomenutí od Vatikánu a následný biskupský dohled).

Milosrdné radikálky je pro tento film opravdu dokonalý název, obě dimenze se totiž ve filmu spojují. Jeptišky jsou milosrdné, protože se snaží pomáhat druhým lidem v hledání té správné životní cesty, a zároveň jsou radikální, protože si jdou za svým vytyčeným cílem a odmítají jen tak sedět se založenýma rukama. Uprostřed filmu budete mít pocit, že jste součástí jejich týmu a budete jim držet palce.

Milosrdné radikálky jsou opravdu skvělý dokumentární film, který je naplněn úspěchem a optimismem nejen pro jeptišky-feministky. Za hlavní motto filmu bych označila nikdy nic nevzdávej, všechno je možné!

Rozhodně Milosrdné radikálky nepropásněte, v rámci festivalu Jeden svět poběží ještě v Brně (31.3. a 5.4.), Hradci Králové (31.3.), Pardubicích (1.4.), Plzni (4.4.), Mladé Boleslavi (5.4.) a v Ústí nad Orlicí (9.4.).

***