Sexismus v médiích bují, žáby o tom ví své

Barbora Havelková v Praze přebírá Zlatou žábu. Foto: Erika Štěpánková

Taky si někdy říkáte, že v té naší kotlině (nejen) v oblasti rovných příležitostí občas tuhne úsměv na rtech? Ale nejen ten – tuhne i žabí krev v žilách. Tedy ta, která koluje v žilách soutěže Kyselá žába, jejímž protipólem je žába Zlatá. Obě soutěže byly občanským sdružením Žába na prameni poprvé vyhlášeny v roce 2006 a jejich cílem je otevírat diskuzi o správném, nediskriminujícím používání českého jazyka, který bere na vědomí obě poloviny obyvatelstva – a také upozornit na jevy, výroky a situace, které nejsou vůči ženám nebo mužům tak docela fér.

Zlatá žába je cena za snahy konkrétních lidí, kteří svými aktivitami pomáhají v prosazování myšlenky rovných příležitostí pro ženy a muže. Kyselá žába je naopak symbolickým napomenutím osobnostem kultury, politiky, vědy aj. za výroky, které k prosazování rovných příležitostí zrovna nepřispívají – Mirek Topolánek ji v minulosti získal například za výrok „Žena má rovné příležitosti, pokud se rozhodne nemít děti.“

Podle někoho je zbytečné chytat lidi za slovíčka, protože to nikomu rovná práva nezaručí. To je samozřejmě pravda – korektnost v jazyce sama o sobě nic neřeší. Ale i zdánlivé maličkosti můžou být krokem k rovnějšímu přístupu.

Letos se však v soutěži (která vyvrcholila 8. března) i ve veřejném prostoru objevilo něco, co zde v minulých letech v takové míře přítomno nebylo – agrese, zloba, znevažování, vysmívání, nenávist, lži a také zneužívání tématu rovných příležitostí k vlastnímu zviditelnění. Nepřekvapí proto, že první místo v Kyselé žábě získal prezident Miloš Zeman mj. za výroky „(…) přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku“ a „No tak dovedu si představit ženy, kde by to bylo zlepšení, ale takových žen je málo a zrovna tady nikoho takového nevidím…“ (jak se nechal slyšet v řeznictví v Lechoticích v říjnu 2015). Druhé místo obsadil redaktor Pavel Páral za text Feminacistky v akci, s nímž zamířil rovnou pod nejspodnější úroveň diskuse na serveru euro.e15.cz. Třetí místo získala redaktorka Skarlett Wilková za svůj posměšný článek v Magazínu MF Dnes s názvem Genderové šílenství, jímž přilila olej do ohně demagogických informací o genderově citlivé výchově.

Zlaté žábě pak dominovalo téma kontroverzní výstavy aktů v budově Akademie věd. První místo získala právnička Barbara Havelková nejen za text „Akty na Akademii – feministky nikoho umlčet nechtěly,“ který vyšel na lidovky.cz – porota ocenila nejen článek, který byl důležitým příspěvkem ke vzrušené debatě o funkci knihovny Akademie věd, ale i další projevy angažovanosti Havelkové.

Druhé místo obsadila redaktorka Respektu Silvie Lauder za článek „Co odhalila výstava fotografií na Akademii věd,“ ve kterém konstatuje příčinu zlobných a nenávistných reakci: „Stejně jako v případě uprchlické krize jsou tak agresivní a sprosté reakce především výrazem strachu – strachu, že poddajné kuchařky, milenky a ošetřovatelky v jedné osobě nahrazují sebevědomé ženy, které tu nebudou hlavně pro muže, ale budou jim alternativou, rovnoprávnými partnery i konkurencí.“

Třetí místo pak získal redaktor Rad Bandit za článek ve vánočním čísle loňského Nového Prostoru s názvem Pár zakázaných fotek, ve kterém mimo jiné uvádí: „Z titulků na mne vypadne, že hambaté fotky nemohly do knihovny Akademie věd. Feministky to zakázaly. Zaplaťpánbu, co by tam ty fotky dělaly? V rychlosti projíždím Richterovu kolekci a říkám si, kterého blázna sem napadlo věšet akty. Zaprvé stylizovaná erotika jen stěží zachytí ženský přínos vědě. Zadruhé jsem si jist, že sám Richter, Neff anebo jiný z mediálních křiklounů by do akademie jen sotva umístil svoji zadnici.”

Zvláštní cenu poroty Kurážná žába pak získala redaktorka Magazínu MF Dnes Jana Ciglerová za odvahu nereagovat na pracovní výzvu šéfa, adresovanou pouze „kolegům.“

Účelem žabích soutěží rozhodně není nikoho pranýřovat, jako spíš s humorem i vážností upozorňovat na (ne)férovost projevů ve veřejném prostoru. Společné hledání rovnocenného partnerství mužů a žen stojí za to.

***

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz