Vánoční tipy na knižní dárky

Od prvních krůčků…

Malá princezna Jána Uličianského lehce odkazuje k  chlapecké knižní obdobě Exupéryho. Ovšem svým, originálním způsobem. Tentokrát se odehrává v současnosti, ne na B 612, ale na planetě Zemi. Zde se autor seznamuje s fiktivní, předčasně narozenou Malou princeznou v nejedoucím výtahu. Ta svým chápáním i čistotou dítěte ukazuje dospělým lidem, se kterými se seznámí, to, jak je vidí. Hlavní hrdinka se při své pouti za maminkou setkává s různými typy žen, které evokují různé fenomény dneška. Například první setkání je dialogem mezi učitelkou a hlavní postavou, kdy zkušená kantorka přes to, že celý život pracovala s dětmi, neumí vlastně ani porozumět své malé návštěvnici. Podobně děvčátko naráží a míjí se i se zaneprázdněnou novinářkou, povrchní cizinkou  nebo studenou, sterilní paní-otrokyní úklidu bytu a další.

Uličianský během své třicetileté praxe s psaním dětské literatury nechce psát prvoplánovou dívčí obdobu Malého prince. Právě naopak, předkládá svým dětským i dospělým čtenářům a čtenářkám napětí, strhující vyprávění i trochu filozofování, ale také docela jiný příběh než ten, který by se nabízel předvídat. Ne nadarmo se jeho Malá princezna stala Nejkrásnější slovenskou knihou za rok 2009. Pokud ve vás vězí kus dětské duše a zvídavosti, stačí se jen začíst.

***

Puberta s dívčím nadhledem

Slavné Monology vagíny Eve Ensler četl snad celý svět, nebo aspoň jeho větší polovina. Tak trochu neprávem  v zapomnění vyšla autorčina kniha Jsem citlivá bytost aneb Srdce nezná mapu. Utajený život dívek z celého světa.  Delší název může vyznívat poněkud ezotericky, ale klame svým obsahem. Zpravidla formou u autorky tolik osvědčených monologů a faktů v úvodu jsou na stránkách její nejnovější knihy pro dívky a o dívkách prezentovány různé problémy. S těmi se  jejich nositelky potýkají, ať už se jedná o problematiky zneužívání dětské práce, anorexie, násilí, obchodu se ženami či mladými děvčaty, ale i obřízky a dalších.

Citlivou bytost v sobě prostřednictvím stránek knihy může nalézt každá dospívající mladá žena nezávisle na společenské třídě a zemi, ze které pochází. Nejnovější počin Eve Ensler dává dohromady zajímavou literární a multikulturní mozaiku a rozhodně by měla patřit  do knihovny každé adolescentky.

***

 Mawer přichází s novým tématem

Ženy pracující během II. světové války v tajných operacích jsou doposud ne příliš zmapovaným tématem. Přiblížit jejich nelehký úděl se ve své novince snaží i Simon Mawer. Ten se českému čtenářskému publiku představil hned dvěma bestsellery Skleněný pokoj a Mendelův trpaslík, které mají společného jmenovatele – Brno. Román Dívka, která spadla z nebe nás zavede do života mladé Marian Sutro, která byla předurčena díky výborné znalosti jazyků proniknout do ryze mužské domény, francouzské sekce britských zvláštních jednotek. Během absolvování náročného výcviku čelí hlavní představitelka předsudkům a narážkám mužských protějšků z výcviku navážejících se nejen do schopností žen. Marian, vybavená výbornými jazykovými schopnostmi, není jen kráskou typu Adiny Mandlové, ale silnou emancipovanou ženou, která umí stejně dobře zacházet jak s vysílačkou a výbušninami, tak i na svou dobu otevřeně hovořit o sexualitě nebo menstruaci. Tak jako tak si své místo na slunci obhájí a je nucena podniknout nejen náročnou misi agentky tajných služeb, ale zejména i svou osobní válku.

***

foto: Malá princezna a Jsem citlivá bytost… / Nakladatelství Práh, Dívka, která spadla z nebe / Kniha Zlín