Ženy a knihy: o známých i neznámých ženách, které ovlivnily svět literatury

Ženy a knihy. Vášeň s následky je třetím dílem německého autora Stefana Bollmanna. Jako milovnice literatury jsem se nemohla dočkat, až se mi kniha dostane do rukou a budu se moct ponořit mezi řádky. A kniha mě rozhodně nezklamala.

Knihu bych definovala jako feministickou příručku plnou ženských jmen. Je rozdělena na tři části – osmnácté, devatenácté a dvacáté století – a v drtivé většině případů se věnuje životním příběhům žen a jejich vztahem k literatuře. V knize se objevují i muži, ale většinou tvoří jen rámec příběhu pro ženskou postavu.

Kouzelné na tomto díle je, že se zabývá i osobnostmi, o kterých se tak často nemluví, nepíše, neučí se o nich ve školách a dost možná tak o nich budete číst poprvé. Přitom jejich životy jsou nesmírně zajímavé a jejich činy mají ve světě literatury nedozírný význam. Věděli jste například, že knihkupkyně Sylvia Beach určujícím způsobem napomohla knihy Odysseus od Jamese Joyce? Stefan Bollmann píše, že „Sylvia Beachová nebyla pouze knihkupkyní a vydavatelkou jedné knihy, ale především zprostředkovatelkou, podněcovatelkou či networkerkou, jak bychom řekli dnes – tedy ženou, která sváděla dohromady lidi a knihy, spisovatele a čtenáře, ale také autorky a autory různých národností“ (s. 258).

Kniha spojuje dva aspekty – poučnost a zábavnost. Rozhodně nebudete nuceni knihu odložit kvůli přesycenosti faktografickými údaji a absenci příběhu – kniha je dokonale vyvážená. Ukazuje nám, jakou sílu knihy (a příběhy) mají a jak dokážou ovlivnit životy čtenářek a čtenářů.

Autor otevřel mnohé příběhy, které měly zůstat pod pokličkou. Například do dnešních dnů většina lidí netuší, že i život Marilyn Monroe se „točil“ kolem literatury a že byla vášnivou čtenářkou: „Svět literatury a divadla ji přitahoval téměř stejně jako objektivy fotoaparátů“ (s. 265). Zároveň se dozvíte, co předcházelo vytvoření fotografie čtoucí Marilyn. Od knihy se prostě a jednoduše neodtrhnete!

***