Berlínský vegan sexshop je tu pro „blaho lidí i planety”

Other Nature je berlínský feministický, queer, sex-pozitivní, eko veganský sex shop. Ke zvědavosti nepotřebujeme víc – a proto jsme hned položily pár otázek jeho vrchní sex edukátorce Kitty May.

Kitty, jak vás napadlo otevřít eko veganský sex shop?

Když jsme v roce 2011 otevíraly, měly jsme vizi sex shopu, ve kterém by se příjemně cítili velmi různí lidé.

Sexuální blaho lidí je epicentrem všeho, co děláme, a dávalo proto smysl vzít v potaz taky blaho naší planety. Materiály, které jsou toxické pro životní prostředí, jsou velmi často dost nebezpečné i pro zdraví lidí, a tak jsme se rozhodly prodávat pouze produkty, které jsou bezpečné, a ze kterých budou moci mít naše zákaznice a zákazníci dobrý pocit. Výrobci erotických pomůcek mají před sebou v tomto směru ještě hodně dlouhou cestu, ale my jsme se osobně zavázaly dělat svět sexy a udržitelně zároveň!

Původně jsme ani neměly v plánu mít čistě veganský sortiment, ale jak jsme se začaly zajímat o ekostopu různých výrobků, dávalo to čím dál tím větší smysl. A rezonuje to i s naší touhou provozovat byznys s péčí a citem. Zároveň ale chci dodat, že určitě nejsme obchod jenom pro vegany a veganky (nebo lidi, co se identifikují s feminismem) – tohle jsou hodnoty, kterými se řídíme my, ale vítáni jsou u nás opravdu všichni.

Existuje přesto prototyp vaší „typické” zákaznice nebo zákazníka?

Lidé, kteří u nás nakupují, jsou opravdu hodně různí, což je úžasné. Jsou to lidé ze všech oblastí genderového spektra, věkem 18 – 80 let, odlišní ve všech možných směrech. 

Pak jsou tu samozřejmě lidé, kteří nás vyhledají hlavně proto, že všechny naše produkty jsou veganské, a můžou tak nakupovat bez starostí – vědí, že si můžou vybrat úplně ze všeho, co vidí.

Hodně lidí k nám chodí proto, že obecně chtějí nakupovat více eticky, i když třeba do detailu neznají environmentální dopady výroby erotických hraček. Často zákaznicím a zákazníkům ukazujeme zdravotní i environmentální výhody našich produktů, například těch ze 100% silikonu. Hodně nám záleží na tom (a baví nás) dávat lidem přesné a pravdivé informace, aby měli ze svého rozhodnutí dobrý pocit.

Otevírají se vám zákaznice a zákazníci snadno, co se týče jejich potřeb a přání?

Někteří lidé jsou otevření od začátku a nemají problém tyhle intimní věci sdílet, zatímco jiným chvíli trvá, než se rozmluví. Jsou samozřejmě i takoví, kteří si povídat vůbec nechtějí – vědí přesně, pro co si jdou, a třeba se jen rychle stavují pro rukavice a lubrikační gel po cestě z práce.

Přesto, že žijeme ve společnosti, která se zdá být sexem naprosto posedlá, autentické konverzace o sexu jsou pořád ještě docela tabu. Spousta našeho studu a váhání pochází z nedostatku informací a dobré sexuální výchovy. Někteří lidé se třeba při pohledu na vibrátory stydí říct, že vaginální penetrace u nich ještě nikdy nevedla k orgasmu, a přitom si neuvědomují, že k orgasmu vede v drtivé většině případů stimulace klitorisu. Naší prací je poskytovat informace, a ujistit všechny zákaznice a zákazníky, že jsou naprosto normální.

Zároveň je naší prioritou to, aby se u nás lidé cítili opravdu příjemně – od přátelských, profesionálních hovorů, přes pohodlná křesla, až po čaj zdarma v našem knižním koutku. Velmi rády radíme s výběrem i po e-mailu nebo po telefonu lidem, kteří se do našeho kamenného obchodu nedostanou osobně.

Jaké setkání se zákaznicí nebo zákazníkem vás nejvíc potěšilo nebo překvapilo?

Všechny naše hovory se zákaznicemi a zákazníky jsou důvěrné, proto se nemůžu podělit o žádný konkrétní příběh do detailu.

Milá setkání jsou u nás ale na denním pořádku – moc ráda například mluvím s lidmi, kterým je 60 let i víc, a kteří se poprvé učí poznávat a pojmenovávat svoje sexuální touhy. Dojímá mě vidět přátele, kteří přijdou nakupovat společně, a navzájem se povzbuzují v překonávání svého studu. Hrozně ráda taky pomáhám mladým trans* a nebinárním lidem nacházet produkty, které odpovídají jejich genderové identitě – tyto služby poskytujeme dle předchozího objednání mimo obchod, protože legálně do něj nesmí nikdo mladší 18 let. Vidět uvolněnou a sebevědomou řeč těla u zákazníka nebo zákaznice je úžasný pocit.

Osobně mě taky hodně baví, když k nám přijde několik generací jedné rodiny. Ne nadarmo je naším sloganem „Nejsme běžný sex shop – přijďte se svou mámou!” Vždycky mě hrozně mile potěší, když někdo opravdu vezme svoji maminku, dceru, tetu, neteř nebo babičku, a povídají si spolu otevřeně o sexu.

Upřímně, skoro každý den mě něco naprosto dostane – i proto mám svoji práci tak ráda!

A jakým způsobem u vás běžně o sexu mluvíte?

S každým člověkem mluvíme jinak – je to individuální. Obecně ale podporujeme a povzbuzujeme lidi k tomu, aby sami poznávali svá těla a zjistili, co je baví, a aby respektovali hranice své i ostatních lidí. Jsme sex-pozitivní, což znamená, že nehodnotíme a neodsuzujeme žádné konsensuální sexuální praktiky (které taky můžou znamenat žádný sex!).

Přístup společnosti jako celku naopak vnímáme jako poměrně negativní – vzbuzuje v lidech hodně studu, podporuje nevědomost, a považuje sex za velmi úzkou a rigidní škálu těch jediných správných a přijatelných praktik. Proti takovému vnímání sexu se aktivně stavíme, a  místo toho podporujeme lidi v jejich jedinečnosti.

I obchod samotný je místem, kde se lze na věci pořádně podívat, kde si lze všechno osahat, přičichnout, zkusit si připnout, pročíst si, zeptat se… Podporujeme zvědavost a hravost. Lidé tak u nás běžně vezmou do ruky bič, vibrační kroužek nebo masážní svíčku, a ptají se, „Na co to je?” a „Co se dělá s tímhle?” Díky těmhle konverzacím se pak dovídají o široké škále lidské sexuality a o tom, co různé lidi baví.

Je něco, co by měli o sexu vědět úplně všichni?

Toho je spousta, ale jestli mám vybrat jen jednu věc, pak to, že je OK mluvit o něm otevřeně!

***

Other Nature zasílá po celé EU. Obchod najdete i na Facebooku a na Twitteru.

 

Kitty May je ředitelkou vzdělávání a komunitního rozvoje v Other Nature. Na poli sex-pozitivní sexuální výchovy pracuje od roku 2004. Pravidelně facilituje workshopy a školení v Berlíně i mimo něj. Kitty je certifikovanou terapeutkou a provozuje v Berlíně soukromou psychoterapeutickou praxi.