Duhové rodiny ve stínu státu: první pořádná analýza rodin gayů a leseb

Na začátku prosince zaujal českou veřejnost verdikt prostějovského okresního soudu, který uznal za rodiče desetiletých dvojčat dva muže, kteří děti adoptovali v USA. Byl to spíše ojedinělý případ, kdy se otevřeně promluvilo o situaci LGBT rodin v ČR. Český stát totiž dosud před rodinami gayů a leseb spíše zavírá oči, přestože na českých hřištích si už hraje více než tisícovka „duhových“ dětí. Detailní vhled do dnešního LGBT rodičovství však nyní popisuje první studie věnovaná tomuto tématu – Duhové rodiny ve stínu státu socioložky Petry Kutálkové. Vydal ji spolek Prague Pride v rámci projektu Gay rights are human rights / Práva LGBT osob jsou lidskými právy.

LGBT rodičovství není snadná cesta. Matky a otcové musí na rozdíl od heterosexuálních párů řešit specifické starosti – např. nejen zda jim dítě vezmou do školky, ale také jak učitelky přijmou fakt, že dítě má dvě maminky nebo dva otce.

Autorka publikace při analýze situace duhových rodin vycházela nejen z předchozích studií a dostupných statistik, ale také poctivě seděla na setkáních rodičovských skupin Prague Pride v uplynulém roce. Skupin se účastnili jak rodiče, tak i páry, které děti teprve plánují. (Pro velký úspěch Prague Pride chystá další cyklus rodičovských skupin, který začne v lednu 2016.)

Otázky, které se řešily na společných sezeních, se následně objevují i ve studii: Nebude dítě zmatené, když bude mít dvě mámy? Mám do rodného listu uvést jméno druhého biologického rodiče? A proč nejsou ve formuláři čtyři kolonky? Je lepší prasknout dítěti bublinu hned, nebo počkat na první homofobní útok? Studie se také vůbec poprvé dotýká tématu surogačního mateřství.

Duhové rodiny ve stínu státu jsou jedinečným přehledem všech aspektů rodinného života gayů a leseb v České republice – od různých cest k rodičovství přes coming out rodiny až po právní důsledky a řešení krizových situací. A není to rozhodně nudná stať. Text obsahuje spoustu zajímavých citací zachycených na rodičovských skupinách nebo při osobních rozhovorech.

Gayům a lesbám analýza nabízí kompletní přehled informací o dnešní situaci, což jim pomůže se skutečně informovaně rozhodnout, zda do rodičovství jít nebo ne. Všechny zmíněné problémy a dilemata jsou popsány bez příkras, se všemi pro i proti. Příběhy citovaných respondentů a respondentek zároveň ukazují, že založit šťastnou rodinu není pro gaye a lesby nemožné. Duhové rodiny jsou už dávno realitou a není jich málo.

Analýza má ale posloužit také odborníkům a odbornicím v pomáhajících profesích, kteří často nejsou na realitu duhových rodin připraveni. Není nic horšího, než když si člověk, od něhož klient očekává porozumění a profesionální pomoc, neví rady. Materiál je tak cenným zdrojem informací i pro školy, úředníky a politiky.

Cílem projektu Gay rights are human rights / Práva LGBT osob jsou lidskými právy je otevřít debatu o homoparentálních rodinách na politické úrovni a dosáhnout zlepšení situace v ČR. Studie je prvním krokem tímto směrem. Bude z ní rovněž zpracován policy paper, který bude obsahovat návrhy na konkrétní úpravy občanského zákoníku.

Analýzu si můžete stáhnout zde.

***

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.czwww.eeagrants.cz.