Večernice pro starší ženy

www.vecernice50.cz

V České republice je skupina starších žen také početně velmi silná, sociálně je ale bohužel bezkonkurenčně nejslabší.

Kromě genderového a ekonomického znevýhodnění se seniorky musejí potýkat ještě ke všemu také s ageismem. Podle statistických údajů v Česku mnoho žen kolem padesátky a straších žije na hranici chudoby.

Malý plat dobrý

Důvodů je mnoho: v první řadě jsou jimi jisté společenské tradice. Díky nim české ženy k chudobě ve stáří směřují prakticky už od malička. Mimo jiné i proto ženy podnikají v průměru o polovinu méně než muži. Také jsou více ohroženy nezaměstnaností. Následky těchto stresů se projeví nejvíce právě ve věku kolem padesátky.

Notoricky známá věc, a sice že ženy mají v průměru plat až o čtvrtinu menší než muži, je v porovnání s tím, co se ženám děje v padesáti, banální lapálií. Mnohá padesátka by totiž byla vděčná i za plat ještě mnohem menší.

A protože pracovních míst bude stále ubývat, problémy dnešních padesátek budou doléhat na ženu mnohem dříve. Nejde jen o syndrom skleněného stropu ve firmě – větší škoda je, že ženy zakládají vlastní firmu jen zřídka.

Dříve zadarmo, nyní za peníze

Občanské sdružení Večernice vzniklo před 7 lety v Brně v návaznosti na myšlenky sdružení Ženy50. To umožňuje přátelské a vzdělávací setkávání padesátnic, a nyní především žen i mnohem starších. Večernice se však snaží vybízet své příznivkyně k ještě větší aktivitě.

V minulých letech poradensky navedla klientky k takovým aktivitám, které mířily ven z ekonomické závislosti. Hlavní princip je jednoduchý: nabídnout na trhu za peníze to, co ženy dobře umí, ale zatím provádí zadarmo.

Nejjednodušší příběh se šťastným koncem je obyčejné domácí pečení cukroví. Možnost by to byla pro většinu žen schůdná, kdyby však nechyběla odvaha, respektive nezvyk. Ženy, které dosud čekaly na pokyny nadřízené autority, jsou nyní nuceny změnit své chování. Musejí vyvinout vlastní aktivitu a dát o sobě vědět.

A protože se Večernice dosud ucházela o evropské granty neúspěšně, pokouší se nyní o novou formu působení. Kromě poradenství prostřednictvím elektronické pošty na svých stránkách například zveřejňuje pozitivní příběhy. Zároveň nabízí těm, které chtějí nastartovat svou činnost, propojovat dosud izolované skupiny žen, avizovat různé aktivity za drobné protislužby nebo zprostředkovat vzájemnou pomoc. Chystá se také spolupráce s Coworking Centrum s.r.o.

Brát si to, co chceme

Večernice se samozřejmě také stále zapojuje do veřejného života. Naposledy podpořila aktivitu brněnských Dětí Země, které se snaží získat petiční podpisy pro druhé referendum za nádraží bez odsunu. Odsun nádraží se totiž starších žen hodně týká. Mnoho z nich přestalo jezdit autem a raději využívá hromadnou dopravu. I když osobně považuji odsun nádraží za absurdní a naprosto nepravděpodobný, v případě, že by se byť jen částečně povedl, musely bychom chodit na toto vzdálené nádraží s kufrem ještě mnoho let pěšky.

A protože je nás opravdu velmi mnoho, měly bychom dávat více najevo, co chceme. Aby nám později nebylo vnuceno něco, co opravdu nechceme. A ještě ke všemu po zlém.

***